Facebook'ta Paylaş

Yiğitler Oymağı Meslek Gezisi (Polis)

Sevgili liderlerim ve izci kardeşlerim;

Bildiğiniz gibi geçen hafta meslek tanıtma istasyonunda polislik için lojmanlı bir karakola gittik. Tabi gitmek için 2 km’ye yakın yol yürüdük. Karakola girdiğimizde herkes şaşırdı çünkü Türkiye’de az sayıda böyle bir lojman varmış. İlk önce konuşmak için bir odaya girdik, polislikle ilgili ön fikirlerimizi söyledik. Bize yardımcı olan polis memurunun adı Selçuk Küçük’tü. Polisimiz 155 ve 1550 numaralarıyla ilgili slayt üzerinden bilgi verdi.

155-> (Aramalı) hırsızları, katilleri vb. şeyleri yakalar.

1550 -> (Mesajlaşmalı) hırsızları, katilleri vb. şeyleri yakalar.

155’i ararken ve 1550’ye mesaj atarken kısa ve ön bilgi verilmesi gerekir. Hattı gereksiz ve saçma sapan işlerle oyalamamız gerekir.

Sonra polislere sorular sorduk. Aldığımız cevaplar polis olmak isteyenler için yön gösterebilir.

Polis olabilmek için: Sınava girip, barajı geçmek, sporla ilgili sınava girmek ve davranışların olumlu yönde olması gerekmektedir.

Daha sonra diğer odaları gezmeye çıktık. İlk önce olay yeri inceleme odasına girdik ve parmak izin makinesinde parmak izi aldılar. Aynı odada Sicil Defteri’nde suçlu olarak kayıtlı olan insanların eşkâlleri üzerinden kimlik tespiti yapılabiliyor. Olay yerinden nasıl parmak izi alındığını gördük.

Not: Eğer böyle bir polislik olayla karşılaşırsak olay yerindeki hiçbir eşyaya dokunmamalıyız. Çünkü suçluların parmak izlerini kendi parmak izimizle silebilir ve polisin suçluyu yakalamasına engel olabiliriz.

 

Sonra kısa kısa, asayiş büro amirliği, nezarethane, ifade alma odası, teşhis odası, TEM güvenlik büro amirliği ve mobese-bilgi işlem büro amirliği odalarına girdik ve tekrardan konuşma odasına girdik ve eşyalarımızı aldık. DEVA’ya girmek için tekrardan 2 km’ye yakın bazen koşarak bazen yürüyerek yol kat ettik.